6.9 C
Utena
2024 / 04 / 26

Tautos troškimas įžiebia laisvės fakelą

Ar jau skaitėte?

Tie, kuriems per trisdešimt, prisimename, kad sovietmečiu apie Lietuvos nepriklausomybę šiukštu būdavo užsiminti. Pulkai kompartijos ir valdžios žmonių drebėdavo, kad tik Vasario 16-oji politine prasme kuo nors neišsiskirtų iš kitų dienų. Bet kokia užuomina apie tos dienos reikšmę buvo laikoma antisovietine veikla su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis. Atrodytų, sulaukę laisvos Lietuvos, Vasario 16-ąją bei naujai atsiradusią Kovo 11-ąją turėtume švęsti su didžiausiu pakilimu, susikibę su pažįstamais ir nepažįstamais, su valstybės vėliavėle rankoje ir šypsena veide. Deja, tenka pripažinti, kad praėjus dvidešimčiai laisvės metų nei valstybinės, nei asmeninės šventės jausmo tomis dienomis vis dėlto daugelis nepajaučia.

- Reklama -

Ar kirsti kirviu, kai derėtų dirbti pincetu

Kad kažkas mūsų valstybėje negerai, jau kalba ne tik mėgėjai „pavaryti“ ant bet kurios valdžios, už būtas ir nebūtas nuodėmes jas į šuns dienas dedantieji ar kasdien bambantys bei verkšlenantys, girdi, „kaip aplink sunku, bjauru, viskas vien blogai ir bus dar blogiau“, bet prabilo ir autoritetingi, sielų ganymui atsidėję kunigai. „Jeigu per dvidešimt metų sakėme, kad esame reikalingi tik per rinkimus, arba kai sakoma, kad jūs dar nebrandūs, nesugebate, negalite nieko, mes geriau jums pasakysime“, – atviravo visada tik gėrį bei grožį matantis kunigas Ričardas Doveika. Apie tarp valdžios, politikų ir žmonių atsiradusią bedugnę vyskupams, parapijiečiams taikliai kalba ir monsinjoras, Molėtų dekanato dekanas Kęstutis Kazlauskas ir nemažai kitų bažnyčios tarnų.

Teko girdėti, kaip dar šventės išvakarėse neiškentė nepratrūkę ir pasauliečiai: „Kovo 11-ąją dažnas tribūnas prisimins Maironio aprašytus kapuose gulinčius didvyrius. Tačiau ar ne laikas nustoti dūsauti ir atsigręžti į gyvuosius?“ Kerta stipriai, negailestingai. Tik ar būtina kirsti kirviu ten, kur gal labiau derėtų darbuotis pincetu?

Negi valstybinės šventės neturėtų sujungti praeities, dabarties bei ateities? Geroje šeimoje prie stalo vietos randa ir seni, ir jauni. Ar turėsime drąsos prisipažinti, kad gražią, kitiems pavydžiu galinčią būti Lietuvos šeimą darome kitokia, kad neįsiklausėme, neišgirdome Justino Marcinkevičiaus: „Įdėkit motinos, vaikams / Tėvynės meilę kuo didžiausią – / …Įkvėpkit, motinos sūnums, / Kad mūs dangus – ir tas kitokis“. Negi bent prie šventinio stalo nebeišsiteksime su tą šventę mums padovanojusiaisiais bei jos puoselėtojais ateityje?

Mintimis susivieniję, Kovo 11-ąją turime gerą progą pamąstyti, ką turime padaryti, kad kapuose nesivartytų Lietuvos nepriklausomybės Akto signatarai, kad ir senoliai didžiavyriai ramiau kapuose gulėtų, ir, kad žinodami, jog tik Lietuvoje dangus tikrai kitoks, Tėvynės nepaliktų jos žmonės.

- Reklama -

Svarbiau Briuselis ar Lietuva?

Ar dar jaučiame, užčiuopiame nepriklausomybę, pamatysime rytoj. Užteks apsidairyti, pamatyti, kiek mūsų žmonių tą dieną apimti spontaniškos pagarbos mūsų valstybės laisvei, neparaginti iškels prie savo namų Trispalvę. Kiek jų šiemet plevėsuos miesteliuose, kaimuose, vienkiemiuose, ne vien prie merijų, seniūnijų, kitų administracinių pastatų. Galėtų ir turėtų būti nemažiau negu papuoštų eglučių per Kalėdas. Deja.

Vėliavų skaičius parodys, kiek dar mumyse plaka valstybės nepriklausomybės. Ar nenusivilsime, netoptelės mintis, jog Vasario 16-osios, Kovo 11-osios šventimas praranda prasmę, kad šiandieninė Lietuva tolsta nuo Jono Basanavičiaus ir Justino Marcinkevičiaus Lietuvos?

Itin baugštūs, Briuseliui įsiteikiantys valdžios atstovai besugeba mus tik gąsdinti, terorizuoti, tramdyti, lyg papūgos kartoti: „Briuselis liepė“, „ES duos ar neduos“, „ES neleis“, „Briuselis leido / neleido“, „Europos komisija mus nubaus…“ Ar leido kas nors J. Basanavičiui, signatarams 1990 metais? Ar buvo lengviau? Tada jie nieko neklausė. Klausė tik savo širdies. O ji sugeba patarti. Vasario 16-osios akto originalo neregėjome, gal per karus, okupacijas jis ir neišlikęs. Tačiau žinome, kad toks dokumentas buvo ir išliko. Ir saugomas ne archyvuose, bet mūsų širdyse. Ten pat stalčiuke ir Kovo 11-osios aktas. Jo originalo gal ir nečiupinėjome, bet bent televizoriuje beveik visi regėjome. Jis dar neprarastas, neparduotas, bet širdyse saugomas. Pagarbos ir šiam aktui yra tik tiek, kiek žmonės ir valdžia gyvena pagal jo dvasią. Kas mums svarbiau? Stropiai vykdyti ES direktyvas ar eiti J. Basanavičiaus ir J. Marcinkevičiaus Lietuvos keliu. Kuo mažiau tikros nepriklausomybės lieka, tuo labiau politikai apie ją plepa. Ir rytoj paplepės.

- Reklama -


Nubėgome ne ta kryptimi

Stebuklas, kad būdami ant tokių kryžkelių, ant agresyvių valstybių kelio išsilaikėme, kalbame lietuviškai. Norėdama gelbėtis, mažutė Lietuva stojo į Europos Sąjungą. Bet įstojo į globalistinę imperiją. Joje mažos valstybės yra tik medžiaga didžiosioms. Jos naudojasi mūsų potencialu, protu. Išeivija yra vergų vietoje, pigi darbo jėga. Vyksta baisus asimiliacijos procesas. Išeiviai kuria mišrias šeimas, tauta nyksta.

Laisvė mums pasidarė lyg ir bausmė. Tragedija po nepriklausomybės atkūrimo prasidėjo, kai į valdžią didžioji dauguma atėjo pelno ir naudos sau siekti. Nereikėjo 20 nepriklausomybės metų. Per pirmus penkis įsitikinome, jog privatizacija ne tik sužlugdė ekonomiką, sugriovė ūkį, bet ir atnešė didžiausią blogybę – sužlugdė tautos tikėjimą ateitimi. Krito bankai, žemė išdraskyta ir, kaip ir kitas turtas, sukaupta kriminalinėse bei „iš algos“ gyvenusių politikų saujose. Prapuola milijardai, paskutinis skatikas lupamas nuo pensininkų, kaišant biudžeto skyles didinamas PVM, akcizai. Kol drakoniškomis priemonėmis vaizduojama, jog „traukiamas“ milijardas iš šešėlio, kiti iš panosės nugvelbia dar du… Kas kelintą įkliuvusį gal ir nubaustų, bet įstatymai pritaikyti vagims, procesai vilkinami iki senaties termino.

Palyginti trumpą nepriklausomybės distanciją nubėgome ne ta kryptimi. Valstybė užtupdyta ne ant tų pamatų. Jos gyventojai ne akli. Vieną Kovo 11-ąją Gedimino prospekte regėjome klūpančią moteriškę su šūkiu „Nužudyk savyje valstybę“. Nemažai taip ir daro. Nebegalėdami išgyventi, ištverti nepritekliaus, išsiilgę teisingumo, oresnio gyvenimo, žmonės kraunasi lagaminus, skolinasi bilietams ir sprunka iš Lietuvos. „Jeigu norime, kad Lietuva būtų, jos piliečiai turi likti šalyje ir dirbti jos labui“, – iš istorinio Signatarų namų balkono rytoj ko gero vėl sniaukros Lietuvą iš Briuselio mylintis Kovo 11-osios Akto signataras. Jis, deja, nepatars tam piliečiui, kaip savo jėgomis pelnytis duoną, išgyventi dvejopų standartų, praskolintoje, išdraskytoje valstybėje, jei tas pilietis nesusipranta stoti į valdančiąją partiją ir neturi „švogerio“ politiko, gyvenančio „iš algos“, bet turtą milijonais litų skaičiuojančio.

Su didvyriais garbina ir niekšus

Jau ne tik signatarai, buvę savanoriai nepriklausomybės gynėjai, bet ir eiliniai provincijos žmonės rėžia tiesiai šviesiai. „Ne dėl tokios Lietuvos kentėme badą, vieni kitus dieną naktį keitusius sužvėrėjusius banditus – stribus ir miškiniais vadintus Lietuvos partizanus. Ir tie, ir tie vienodai atiminėjo, vogė maistą, girti šaudė nekaltus žmones. Ne apie tokią Lietuvą svajojo ir 25 metams kalėjimo ir tremties už maisto rinkimą Lietuvos partizanams kaimynų įskųstas ir sovietų nuteistas tėvelis“, – atviravo iš Molėtų rajono Antaliežių kaimo kilęs naujasodiškis Gvidas Lasys.


„Ne Lietuva, o jos valdžia esame nusivylę. Jei reikėtų, Lietuvą gintume nedvejodami“, – teigia naujasodiškis iš Molėtų r. Gvidas Lasys. Autoriaus nuotraukos

„Nemaniau, kad bus tokia neteisybė. Ant gimnazijos sienos iškabinta lenta su joje įrašytomis Lietuvos partizanų pavardėmis. Baisu, kai tarp jų lyg didvyris įrašytas ir partizanas, kuris, pati mačiau, nušovė moterį su vaikeliu ant rankų, nužudė dar ir kitą jos vaiką bei iš padegto tvarto gyvulius išvesti bandžiusį sodietį, nieko bendro su stribais arba kitais sovietais neturėjusį“, – nuo matyto vaizdo ir niekingo žudiko nepagrįsto garbinimo net purtėsi alantiškė Valdonė Ona Sabaliauskaitė.


Alantiškei Valdonei Onai Sabaliauskaitei nepriimtina, kai didvyriais pristatomi to neverti

Panašių teigimų, skausmo dėl į svečias šalis išvykusių artimųjų, nusivylimo Lietuvos valdančiaisiais, kurių, laimei, beveik visi nesutapatina su Lietuva, vadina juos pelnytais epitetais, galima vardinti gana ilgai. Juos išguldysime kitoje jiems tinkamoje vietoje. Šiandien, deja, esame priversti samprotauti apie žmonių nusivylimą išdraskyta, išvogta, praskolinta valstybe. Vieni kitus keičiantys valdantieji sutrypė gausias bočių pastangas atkurti valstybę. Dramatiškame XX amžiuje jų tikrai netrūko. Carinės priespaudos sąlygomis 1905 m. vyko pirmasis lietuvių tautos atstovų suvažiavimas, aptaręs Lietuvos valstybės atkūrimo kelią. Suvažiavime nutarta reikalauti autonomijos su Seimu Vilniuje. 1917 m. gruodžio 11 d. Lietuvos Taryba paskelbė nepriklausomybės deklaraciją ir prašė Vokietijos apsaugos bei pagalbos. 1918 m. vasario 16 d. paskelbta Nepriklausomybės deklaracija, kurią minime kasmet. 1922 m. gegužės 15 d. deklaraciją paskelbė ir išrinkti Lietuvos Steigiamojo seimo atstovai. 1941 m. birželio 23-iąją prasidėjo lietuvių sukilimas ir per Kauno radiją buvo paskelbta nepriklausomybės atkūrimo deklaracija. 1944 m. vasario 16 d. VLIK paskelbė savo programinę deklaraciją „Į lietuvių tautą“. 1949 m. vasario 10–20 d. Balandiškių ir Minaičių kaimuose (Radviliškio r.) įvyko visos Lietuvos partizanų vadų suvažiavimas. Jame paskelbtoje deklaracijoje rašoma, jog „Lietuvos Laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) Taryba yra aukščiausiasis tautos politinis organas. Suvereninė Lietuvos valdžia priklauso tautai“. 1949 m. VLIK paskelbė lietuvių chartą. 1978 m. birželio 15 d. Lietuvos Laisvės Lygos iniciatyvinė grupė paskelbė savo tikslą – nepriklausomos Lietuvos atkūrimą. 1989 m. vasarį Kaune Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio (LPS) Seimo 3-ioje sesijoje paskelbta apie ryžtą taikiu būdu atkurti savo teises. Ir galiausiai – 1990 m. kovo 11 d. Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo aktas. Jame rašoma: „Lietuvos Respublikos Aukščiausioji taryba, reikšdama tautos valią, nutaria ir iškilmingai skelbia, kad yra atstatomas 1940 m. svetimos jėgos panaikintas Lietuvos valstybės suverenių galių vykdymas, ir nuo šiol Lietuva vėl yra nebepriklausoma valstybė“.

Ar dar kuri kita tauta tiek kartų per kiek trumpesnį laiką nei šimtmetis bandė kurti valstybingumą? Net tada, kai atrodė, jog prošvaisčių tam – jokių ir laisvės fakelas jau galutinai užgesintas. Tačiau jį vėl ir vėl įžiebdavo nenumaldomas tautos nepriklausomybės troškimas. Ar tai nėra geriausias įrodymas, kad Lietuva įveiks dabartinius sunkumus ir su nauja energija imsis toliau kurti savo valstybę?

 

„Utenos apskrities žinios” informacija

- Reklama -

Skrandžio skausmas: kodėl atsiranda ir kaip jo išvengti

Skrandis yra vienas iš svarbiausių virškinimo organų, atliekantis pagrindinį vaidmenį maisto perdirbime ir maistinių medžiagų įsisavinime. Skrandžio skausmas pažįstamas daugeliui – bent kartą gyvenime su juo yra susidūręs kone kiekvienas mūsų. Nors dažniausiai skrandžio...

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Terasos įsirengimas savo kieme

Turint nuosavą kiemą, šiltuoju sezonu jame norisi būti kaip įmanoma ilgiau ir dažniau. Įsirengus terasą, tai galima daryti dar jaukiau ir patogiau. Toks statinys pagyvina bendrą aplinką ir tuo pačiu nestokoja funkcionalumo, tad jeigu...

Skaitmeninis CO2 pėdsakas: aplinkai kenkiame net naršydami instagrame

Tvarų gyvenimo būdą dažniausiai siejame su atliekų rūšiavimu, apsipirkimu iš antrų rankų ar gamtos išsaugojimu, tačiau vargu, ar susimąstome, kokį poveikį aplinkai daro paprasčiausias naršymas internete. Norint puoselėti tvaresnį gyvenimo būdą, reikėtų atkreipti dėmesį...

Konspektavimas kamera ir virtuvės šedevrai: 5 programėlės, kurios pravers studentui

„Jei mokslas – šviesa, kodėl studentui nuo knygų akyse tamsu?“, – retoriškai klausia studentiška išmintis. Įsibėgėjus mokslo metams daugelis studentų jau spėjo pamatyti ir tamsiąją šio gyvenimo etapo pusę – konspektavimą iki rankos išsekimo,...