9.8 C
Utena
2024 / 05 / 08

Užkalbėtas scenos vėjų

Ar jau skaitėte?

Gegužės 20 d., aktoriui ir režisieriui, kraštiečiui Ferdinandui Jakšiui sukako 75-eri. Didžioji gyvenimo dalis atiduota scenai. Į profesionalią aktorystę jis atėjo „aplinkkeliu“, tačiau užtikrintai.

- Reklama -

Vilniaus konservatorijoje įgijo aktoriaus išsilavinimą, Maskvos A. Lunačiarskio teatro meno institute studijavo teatrologiją.

Argantas – Moljero „Skapeno klastose“, Abutalipas – Č. Aitmatovo „Ilga kaip šimtmečiai diena“, Vaižgantas – to paties pavadinimo K. Ostrausko dramoje (spektaklis premijuotas už geriausią lietuviškos dramaturgijos interpretaciją) ir dar dešimtys vaidmenų teatre bei kine.

Šiuo metu aktorius rengia literatūrinius skaitymus, vaidina televizijos serialuose, rudenį rengiasi gastrolėms Londone.


Aktorius Ferdinandas Jakšys sukūrė dešimtis vaidmenų teatre ir kine. Autorės nuotrauka

Baigęs vidurinę, mokėtės akušerio-felčerio specialybės, kaip įvyko toks staigus posūkis į aktorystę?
Įstojau studijuoti į Utenos medicinos mokyklą, nes po vidurinės imdavo į kariuomenę, tai buvo toks pabėgimas.

- Reklama -

Vietoje gyvenome, vietoje studijavome. Mūsų grupė buvo didžiulė, dabar buvę bendramoksliai: V. Triponis, V. Sirvydis, kiti garsūs daktarai, pasklidę po visą Lietuvą.

Medicinos mokykloje mokiausi pora metų, buvo labai daug praktikos. Chirurgai imdavo mane asistuoti, neblogai sekdavosi. Penketukininkės mergaitės, kurios „zubrindavo“ ir gerai mokydavosi, per pirmą operaciją krisdavo – alpdavo.

Prie chirurgo kabineto tas pats kaip scenoje – užkulisiuose drebi, o kai peržengi Rubikoną, tada praeina visas drebulys. Teorijos nelabai norėjau mokytis, o praktika man patikdavo. Operacinėje reikėdavo tvirtos rankos.


F. Jakšys – Vasilijus spektaklyje „Daukantas“. Nuotraukos iš asmeninio F. Jakšio albumo

- Reklama -

Posūkis anksčiau ar vėliau turėjo įvykti. Teatrinis fakultetas mane traukė visą laiką, nuo Rapolo Šaltenio laikų. Iš R. Šaltenio gavau pirmąsias režisūros pamokas, nes Utenos 2-oje vidurinėje mokykloje, kurioje tuomet mokiausi, buvo labai stiprūs R. Šaltenio vadovaujami dramos, literatų būreliai, leisdavome ir sienlaikraščius. Mokytojas daugeliui mūsų įskiepijo meilę vaidybai. Dar mokydamasis medicinos mokykloje už stipendijas pirkau Maksimo Gorkio raštus, apie 20 tomų, paskui Konstantino Stanislavskio metodinę medžiagą būsimiems aktoriams. Aš visą laiką svajojau ir ruošiausi aktorystei. Medicinos mokykloje aktyviai dalyvavome S. Narkevičiaus vadovaujamo choro veikloje, jis buvo labai stiprus. Solo visada dainuodavo daktaras okulistas V. Kupstas. Visa jo giminė buvo teatralai, ir V. Kupstas vienintelis mane palaikė dėl teatro, jis sakydavo: jei nori, būtinai ir eik.

O mūsų choras nuvažiavo į festivalį Vilniuje, dainavome konservatorijos didžiojoje salėje. Po koncerto nusivilkau baltą chalatą, nuėjęs išlaikiau egzaminus toje pačioje konservatorijoje ir įstojau į teatrinį fakultetą.

Jau pirmuosiuose kursuose, kai reikėdavo etiuduose vaidinti daktarą, ši rolė tekdavo man. Buvau amžinas daktaras.

O paskui, pradedant pirmuoju filmu „Žemės žaizdos mūsų“, kur vaidinau kunigą Šadeikį, tada jau vaidinau su sutanomis – „perėjau“ į kunigus.

Žiūrovai ir kritikai pripažino, kad Kosto Ostrausko monodramoje suvaidintas „Vaižgantas“ buvo sėkmingiausias jūsų vaidmuo. Kuo artima ši asmenybė?
Esu gimęs Svėdasuose, mano mentalitetas tas pats kaip J. T. Vaižganto. Spektaklyje teksto daug – pusantros valandos kalbėjimo. O Vaižganto kalba skambi, literatūrinė, bet man nebuvo sunku, nereikėjo net mokytis – ta kalba pati nusėda…

Pasisiuvau net savo sutaną, paskui dar a. a. mons. Kazimieras Vasiliauskas padovanojo pašventintą stulą.

Visada norėdavau Vaižgantą prikelti, padaryti literatūrinę kompoziciją, bet tais laikais Vaižgantas mums buvo uždraustas. Ir staiga, per rašytojo 120-ąsias gimimo metines, buvo išspausdinta Kosto Ostrausko drama, ją čiupte nusičiupau. Kai pradėjau su ja dirbti, Utena daug padėjo.


1997 m. Lietuvos TV pastatyme „Dėdė atvažiavo“

Spektaklio krikštatėviu laikau žurnalistą Romualdą Valančiūną. Tai jis paragino: „O, kaip gerai, kad ėmeisi šio dalyko. Tik nebepaleisk…“ O man reikėjo sakralinės muzikos. Pažinojau kunigą Gediminą Šukį, kuris gyveno ir dirbo Dusetose, tuo pačiu buvo ir kompozitorius. Vilniuje, menininkų rūmuose, labai daug jo kūrinių atliko Šiaulių polifonijos ansamblis ir Giedrė Kaukaitė. Girdėjau tą koncertą ir man taip įstrigo, kad nusprendžiau, jog spektakliui reikia būtent tokios muzikos. Man, civiliokui, nepatogu buvo prašyti kunigo. R. Valančiūnas viską suorganizavo, bažnytinį chorą kunigas įrašė į seną magnetofoną, tačiau garso režisieriui tas įrašas netiko – buvo labai mėgėjiškas. Todėl teko kreiptis į Lietuvos televizijos ir radijo muzikos archyvą, suradome gerus įrašus.

Po spektaklio pastatymo prasidėjo ilgos gastrolės Amerikoje, kaip spektaklį priėmė lietuvių išeivių bendruomenė?
64 valandas „iškabėjau“ virš Amerikos lėktuvuose: iš Varšuvos skridau į Bostoną, paskui į Čikagą, Los Andželą, Floridą, vaidinau Vašingtono atstovybėje, paskui Sietle, Arizonoje, Finikse…

Pristatant spektaklį Amerikoje, nerimą kėlė tekstai. Lietuviams tai labai artima, suprantama ir aktualu. Bet „biesas“ žino, kaip lietuvių išeivija tą priims. Spektaklyje skamba toks raginimas: nevažiuokit į Ameriką, ne pinigais ten upės plaukia… Galvojau tą teksto dalį išmesti, agituoti buvo nelabai jauku. Bet, palikau ir priėmė labai gerai.

Tarp išeivių labai daug žmonių, kurie buvo tiesiogiai susiję su J. T. Vaižgantu. Viena moteris sako: aš toje bažnyčioje, kur Vaižgantas kunigavo, buvau krikštyta; kita: buvau sutuokta, eidavau išpažinties. Žmonės pradėjo nešti nuotraukas su jo autografais, knygas.


Būsimasis aktorius. Vežimėlyje buvo ne lėlės, o tankas

Prisimenu vieną iš susitikimų su senaisiais lietuvių išeiviais, rašytojais. Santa Monikoje buvo minimas Bernardo Brazdžionio 90-metis. Poetas prašė manęs paskaityti jo eiles, bet aš atsiprašiau ir pasakiau: myliu, gerbiu ir visada skaitau tik sau, o niekas kitas geriau neperskaitys, kaip autorius. Skaičiau kitą, jam skirtą eilėraštį, o savo eiles jis skaitė pats.

Po Nepriklausomybės paskelbimo, kai jautėsi tautinis pakilimas, „Vaižgantas“skambėjo labai aktualiai ir įtaigiai. Dabar aktualūs kiti aspektai, kiekvieną kartą atrandi naują interpretaciją. K. Ostrausko drama parašyta taip, kad yra aktuali ir šiomis dienomis. Aš ir dabar matau paralelių su dabartine politine situacija, nūdienos aktualijomis ir stengiuosi jas pabrėžti.

Jūs esate pirmosios kartos aktorius, vaidinote ir šiuolaikiniame teatre. Kaip pasikeitė teatras?
Taip, teatras keičiasi. Girdžiu daug mūsų, vyresniosios kartos aktorių, atsiliepimų, kurie gana skeptiški: to psichologinio, dvasingo, buitinio teatro kaip ir nebeliko. Mes užaugę ir „prakandę dantį“ tame senajame, psichologiniame teatre, todėl truputį sunku prisitaikyti prie naujų išraiškos formų, įvaldyti scenos „akrobatikos“ elementus.

Žinoma, kai kurios permainos liūdina, bet aš tolerantiškai priimu naujas sroves: O. Koršunovo, E. Nekrošiaus teatrą. Man atrodo, kuo įvairesnis stilius, tuo platesnė meninės minties amplitudė. Kažkada poetai S. Geda, J. Strielkūnas gal taip pat atrodė išsišokėliai. Džiaugiuosi kiekvieno režisieriaus pastatymu.

Visada gailiuosi, kad daug ko nepamatau, nespėju. Daug atsiliepimų jau girdėjau apie E. Nekrošiaus „Dieviškąją komediją“, norisi greičiau pamatyti, kaip iš literatūrinio kūrinio padarytas sceninis kūrinys.

Kuris kūrėjas jums įdomiausias?
Man įdomiausiais, be kalbų, režisierius E. Nekrošius. Su juo teko daug dirbti, su spektakliu „Ilga kaip šimtmečiai diena“ apvažinėjome visą pasaulį.

E. Nekrošius ne tik buitinis psichologinis režisierius kaip R. Juknevičius ar J. Rudzinskas. Jį galima pavadinti lietuviško absurdo režisieriumi. Atlaikyti tą spektaklio ekspresiją aktoriui nelengva, bet režisierius sugeba įžvelgti ir atskleisti būtent tas individualias vaidinančio savybes, kurių reikia vaidmeniui.

Žmogus gyvas, kol svajoja. Ko dar nepasiekėte?
Norų ir svajonių daug, tik fizines jėgos jau nebe tokios didelės. Neseniai patyriau dvi širdies operacijas. Tai atima daug fizinės galios ir troškimai nori nenori apsiriboja mažesniais dalykais. Galvoju apie literatūrinius projektus, rudenį laukia gastrolės Londone, gavau šv. Kazimiero parapijos klebono kvietimą. Jie daro lietuviškus renginius rudenį ir nori, kad atvežtume „Vaižgantą“.

Didesni atradimai buvo gyvenime ar scenoje?
Scenoje daug buvo atradimų. Teko dirbti su daug režisierių. Šiaulių dramos teatre buvo neužmirštamas a. a. Mamertas Karklelis, aukšto lygio režisierius ir puikus žmogus. Jis puoselėjo lietuvišką dramaturgiją. Pastatė V. Krėvės „Žentą“, J. Baltušio „Parduotas vasaras“, kur vaidinau pagrindinį vaidmenį.

Paskui vaidinau Valstybiniame jaunimo teatre, čia jau buvo A. Ragauskaitės, D. Tamulevičiūtės laikotarpis.

Personažo charakterio, vaidmens formavimas gimdavo iš gyvenimiškų prototipų, scenoje gaudavome tik gaires.

Tarkim, kai V. Čibiras statė „Drakoną“, ten parašyta: trys drakoniškos galvos. Ir suki galvą, kas tie drakonai buvo. Studijavau kultines asmenybes: Bismarką, Staliną, Hitlerį ir Ho Ši Miną, taip atsirado drakonas.

Arba buvo toks spektaklis „Aš vejuosi pasaką“. Ten buvau Didysis Kmynas įžygiuojantis su savo kariuomene. Buvo 1968 metai, tuo metu prasidėjo Čekoslovakijos įvykiai, su kuriais radau analogiją.

Apie scenos improvizacijas ir nesusipratimus – atskira tema. Kartą vaidinome V. Majakovskio „Pirtį“. Mes su E. Rupšiu – Petkinas su Čiudakovu – įeiname į salę, o vienas senukas-kontrolierius stovėdavo prie durų ir rinkdavo „kontramarkes“. Braunamės per salę ir rėkiame, kad eisime be bilietų, su partiniais pažymėjimais. O vienas žiūrovas man už skverno traukia ir rodo kažkokį pareigūno ženklelį: suprask, raminkitės. Tuo tarpu jo žmona patį ramina, kad čia gi tik vaidinimas vyksta…

„Skapeno klastose“ su Rimgaudu Karveliu improvizuodavome. Pažvelgiame su žiūronu į salę, kokį žinomą žmogų pamatę, pasveikindavome. Kartą: „Labas vakaras, pone Drilinga (poetas Antanas Drilinga – aut. past.), paskutiniame „Nemuno“ numeryje labai gražios nuogalės išspausdintos…“

 

„Utenos apskrities žinios” informacija

- Reklama -

Skrandžio skausmas: kodėl atsiranda ir kaip jo išvengti

Skrandis yra vienas iš svarbiausių virškinimo organų, atliekantis pagrindinį vaidmenį maisto perdirbime ir maistinių medžiagų įsisavinime. Skrandžio skausmas pažįstamas daugeliui – bent kartą gyvenime su juo yra susidūręs kone kiekvienas mūsų. Nors dažniausiai skrandžio...

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Terasos įsirengimas savo kieme

Turint nuosavą kiemą, šiltuoju sezonu jame norisi būti kaip įmanoma ilgiau ir dažniau. Įsirengus terasą, tai galima daryti dar jaukiau ir patogiau. Toks statinys pagyvina bendrą aplinką ir tuo pačiu nestokoja funkcionalumo, tad jeigu...

Skaitmeninis CO2 pėdsakas: aplinkai kenkiame net naršydami instagrame

Tvarų gyvenimo būdą dažniausiai siejame su atliekų rūšiavimu, apsipirkimu iš antrų rankų ar gamtos išsaugojimu, tačiau vargu, ar susimąstome, kokį poveikį aplinkai daro paprasčiausias naršymas internete. Norint puoselėti tvaresnį gyvenimo būdą, reikėtų atkreipti dėmesį...

Konspektavimas kamera ir virtuvės šedevrai: 5 programėlės, kurios pravers studentui

„Jei mokslas – šviesa, kodėl studentui nuo knygų akyse tamsu?“, – retoriškai klausia studentiška išmintis. Įsibėgėjus mokslo metams daugelis studentų jau spėjo pamatyti ir tamsiąją šio gyvenimo etapo pusę – konspektavimą iki rankos išsekimo,...