5.3 C
Utena
2024 / 05 / 13

Naujų metų tradicija: mokesčiai didėja, parama mažėja

Ar jau skaitėte?

Lietuvoje jau tampa tradicija Naujuosius metus pasitikti su didesniais mokesčiai. Nuo šių metų sausio 1 d. ne tik pabrango elektra ir dujos, bet ir sumažėjo socialiai remtinų žmonių pajamos.

- Reklama -

Elektros šokas

Šiuos metus Lietuva pradėjo be pigios elektros šaltinio. Šį praradimą šalies gyventojai pajus jau vasarį, kai teks mokėti už sausį sunaudotą elektros energiją. Ji buitiniams vartotojams brangsta 20–73 proc.

Pagrindinis Rytų skirstomųjų tinklų ir VST tiekiamos elektros tarifas gyventojams padidėjo 28,6 proc. – nuo 35 iki 45 centų už kilovatvalandę (kWh). Mokantiems dviejų laiko zonų tarifais dieninis didėjo 22,5 proc. – nuo 40 iki 49 centų, o naktinis ir savaitgalio tarifas – 56,5 proc., nuo 23 iki 36 centų.

Gyventojams, naudojantiems elektrines virykles, kaina išaugo 38,7 proc. – nuo 31 iki 43 centų, o dviejų laiko zonų tarifai – nuo 34 iki 45 centų (naktį ir savaitgaliais) ir nuo 20 iki 34 centų (dieną).

Kainų komisija apskaičiavo, kad trijų asmenų šeima, gyvenanti daugiabučiame name ir per mėnesį suvartojanti apie 200 kWh elektros, nuo šiol mokės 20 litų daugiau. Įmonėms ir organizacijoms išlaidos už elektrą ūgtelės penktadaliu.

- Reklama -

Dujas pabrangino

Brangstant iš Rusijos importuojamoms dujoms, gyventojams nuo sausio 1-osios 0,8–2,7 proc. daugiau tenka mokėti ir už gamtines dujas.

Kintamoji kainos dalis vartotojams, per metus sunaudojantiems iki 500 kub. m dujų, išaugo 2,7 proc. – nuo 1,82 iki 1,87 lito už 1 kub. m. Gyventojams, sunaudojantiems iki 20 tūkst. kub. m, tarifas padidėjo nuo 1,28 iki 1,29 lito, daugiau nei 20 tūkst. kubų – nuo 1,26 iki 1,28 lito.

Tiesa, šiek tiek sumažintas abonementinis mokestis. Pastovioji kainos dalis mažiausiai dujų vartojantiems gyventojams sumažėjo nuo 2,22 iki 2 litų, antros ir trečios grupėms vartotojams – nuo 14,66 lito iki 14,05 lito.

- Reklama -

Dar viena naujovė – atsižvelgdama į mažas patalpas šildančių buitinių vartotojų poreikius, Kainų komisija nuo 2010 m. sumažino per metus suvartojamo dujų kiekio ribą nuo 800 iki 500 kub. m.

Nemalonių naujienų prieš Kalėdas sulaukė kauniečiai – jie nuo sausio už šilumą moka 1,3 proc. daugiau. O nuo vasario kaina gali didėti dar 8 proc.

Nukirpo pensijas

Didėjančius komunalinius mokesčius ypač pajus socialiai remtini asmenys, kuriems nuo šių metų, Seimo sprendimu, dvejiems metams sumažintos pensijos ir kitos socialinės išmokos.

Politikai pasigailėjo tik itin mažas – 650 litų dydžio ir mažesnes – pensijas gaunančių žmonių, kurių yra beveik 136 tūkst., t. y. apie 23 proc. visų pensininkų. Jiems išmokos nesumažintos. Išimtį nuspręsta padaryti ir didžiausią negalią turintiems neįgaliesiems (anksčiau vadinti pirmos grupės invalidais), kurie netekę 75–100 proc. darbingumo.

Didesnės senatvės ir netekto nedarbingumo (antros ir trečios grupės invalidų) pensijos sumažintos proporcingai. Pensininkams, gaunantiems 700–850 litų dydžio išmokas, jos sumažėjo 2–5 proc., arba 14–37 litais. Šiems gyventojams priedas už darbo stažą nebuvo nukirptas.

Vidutiniškai 10 proc. sumažėjo įvairios valstybinės pensijos – taip tikimasi sutaupyti 1,1 mlrd. litų.

Dirbti neapsimokės?

Labiausiai pensijos (tiek socialinio draudimo, tiek valstybinės) sumažinamos dirbantiems pensininkams.

Pensijos mažėja diferencijuotai, atsižvelgiant į gaunamą uždarbį. Mažesnį atlyginimą gaunančiam žmogui pensija mažėja nedaug, o didesnį – daugiau. Uždirbantiems iki 200 litų pensija mažėja tik 2,5 proc., nuo 600 iki 800 litų –10–15 proc., 2100 litų – 50 proc., 4200 ir daugiau litų – 70 proc.

Nuo šių metų dešimtadaliu padidinus pagrindinę pensijos dalį ir 20 proc. sumažinus draudžiamąsias pajamas, senatvės pensijos (tiems asmenims, kurie turi būtinąjį darbo stažą gauti pensiją) sumažėja 4,7 proc. (apie 38 litus), išankstinės pensijos – 5 proc. (apie 42 litus), netekto nedarbingumo išmokos – 2,2 proc. (beveik 15 litų), našlaičių pensijos – 6 proc. (17,2 lito), o maitintojo netekimo išmoka – 2,5 proc. (12,7 lito).

Vaiko pinigai – ne visiems

Pakeista ir vadinamųjų vaiko pinigų mokėjimo tvarka. 97,5 lito dydžio išmoka nuo sausio 1-osios mokama vaikams iki 2 metų, jei jų tėvai ar globėjai negauna motinystės (tėvystės) pašalpos arba jei pašalpos dydis mažesnis nei 525 litai. Jeigu vidutinės šeimos pajamos vienam asmeniui per mėnesį mažesnės, nei minėtoji suma, kiekvienam vaikui nuo 2 iki 7 metų bus mokama 52 litų dydžio išmoka.

Nuo liepos 1 d. skiriamoms motinystės (tėvystės) pašalpoms, kurios mokamos, iki vaikui sueis dveji metai, mažės 10 proc. Taip 90 proc. darbo užmokesčio būtų mokama, kol vaikui sueis vieni, ir 75 proc. – iki sueis dveji metai.

Bedarbiams – iki 650 litų

Šiemet nebus baigtos grąžinti neišmokėtos pensijos 1995–2002 m. dirbusiems pensininkams. Jų išmokėjimas atidėtas dvejiems metams – iki 2012-ųjų liepos. Dirbusiems pensininkams valstybės dar skolinga 269 mln. litų.

Be to, nuo 2010 m. nebus pradėtos mokėti valstybinės pensijos daugiavaikėms motinoms, išauginusioms penkis šešis vaikus. Dabar tokią pensiją gauna motinos, pagimdžiusios ar įvaikinusios septynis ir daugiau vaikų. Dabar antrojo laipsnio valstybinė pensija yra 400 litų.

Skausmingų pokyčių sulaukė ir bedarbiai – maksimali bedarbio pašalpa mažėja nuo 1041 iki 650 litų. Gruodį Lietuvoje buvo apie 260 tūkst. asmenų, turinčių bedarbio statusą.

Biodegalai be lengvatos

Nuo 2010-ųjų panaikinta akcizų lengvata biodegalams. Skaičiuota, kad dėl to vidutinė mažmeninė A95 litro benzino kaina gali padidėti apie 9 centus, dyzelino – 6 centais, o biudžetas 2010 m. sutaupytų apie 70 mln. litų pajamų: apie 37 mln. litų už benziną ir apie 33 mln. litų – už dyzeliną. Ūkio ministerija yra nustačiusi, kad A95 benzine biopriedų dalis turi būti 5 proc., dyzeline (išskyrus arktinį dyzeliną) ne mažiau kaip 5 proc.

Bene geriausia naujiena šiais metais laukia verslininkų. Pelno mokestis sumažintas 5 proc. – nuo 20 iki 15 proc. Mažoms įmonėms jis tesieks 5 proc.

Lina Navickaitė



Nuotrauka iš endued.wordpress.com

- Reklama -

Skrandžio skausmas: kodėl atsiranda ir kaip jo išvengti

Skrandis yra vienas iš svarbiausių virškinimo organų, atliekantis pagrindinį vaidmenį maisto perdirbime ir maistinių medžiagų įsisavinime. Skrandžio skausmas pažįstamas daugeliui – bent kartą gyvenime su juo yra susidūręs kone kiekvienas mūsų. Nors dažniausiai skrandžio...

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Terasos įsirengimas savo kieme

Turint nuosavą kiemą, šiltuoju sezonu jame norisi būti kaip įmanoma ilgiau ir dažniau. Įsirengus terasą, tai galima daryti dar jaukiau ir patogiau. Toks statinys pagyvina bendrą aplinką ir tuo pačiu nestokoja funkcionalumo, tad jeigu...

Skaitmeninis CO2 pėdsakas: aplinkai kenkiame net naršydami instagrame

Tvarų gyvenimo būdą dažniausiai siejame su atliekų rūšiavimu, apsipirkimu iš antrų rankų ar gamtos išsaugojimu, tačiau vargu, ar susimąstome, kokį poveikį aplinkai daro paprasčiausias naršymas internete. Norint puoselėti tvaresnį gyvenimo būdą, reikėtų atkreipti dėmesį...

Konspektavimas kamera ir virtuvės šedevrai: 5 programėlės, kurios pravers studentui

„Jei mokslas – šviesa, kodėl studentui nuo knygų akyse tamsu?“, – retoriškai klausia studentiška išmintis. Įsibėgėjus mokslo metams daugelis studentų jau spėjo pamatyti ir tamsiąją šio gyvenimo etapo pusę – konspektavimą iki rankos išsekimo,...