0.2 C
Utena
2024 / 04 / 20

Žiemos malonumai – be rūpesčių

Ar jau skaitėte?

Slidinejimas-Italijoje-Kron
Nežinant tam tikrų taisyklių, slidinėjimo atostogos gali virsti nesėkme.

Sulig pirmu sniegu žiemos sporto aistruoliams pasidaro neramu. Su kokia kompanija reiks slidinėti šiemet? Austrijoje ar vis dėlto – Italijoje? Ir ar pavyks „susižvejoti“ ne per brangiausią, tačiau pakankamai gerą kelionės pasiūlymą? Ko gero, didžiausioje nežinioje ir sykiu toliausiai nešančiose fantazijose skendi tie, kuriems 2017-ieji bus pirmieji slidinėjimo metai. Kaip tinkamai pasiruošti kalnams tam, kad teigiami įspūdžiai persvertų pirmo karto stresą ir fizinius išbandymus, pasakoja tarptautinio kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ produkto vadybininkė Edita Liumparaitė.

- Reklama -

1 patarimas: užsirašykite į slidinėjimo mokyklą

Tai pirmas ir pats svarbiausias patarimas iš visų. „Daugelis lietuvių, nusipirkę naują šaldytuvą ar televizorių, kartu su pakuote kaip nereikalingą išmeta ir instrukciją, nes juk mes iš tų „kietų“, kuriems visos instrukcijos jau duotos su motinos pienu. Tas pats nutinka ir pirmą kartą kalnuose, – juokėsi E. Liumparaitė. – Žiūrėdami į jau patyrusius slidinėtojus iš šalies imame įsivaizduoti, kad nusileisti nuo kalno ant slidžių ar snieglentės – visiškai natūralus dalykas, kad kūnas pats turi suprasti, pajausti ir susiorientuoti kaip tai daryti. Todėl pakylama į kalną, pasirenkama (arba „geri“ kompanjonai taip pataria) raudona, jau pažengusiems skirta trasa, ir tada nelaimėlis greičiausiai visą likusią dieną kabarojasi žemyn.“

Per šią amžinybe virtusią dieną ar pusdienį žmogus krinta nesuskaičiuojamą galybę kartų. Jam reikia nuolat keltis, susirinkti po visą kalną išsilaksčiusias slides ir lazdas, iš naujo įsispirti į slides ir visa tai tik tam, kad po kelių sekundžių būtų ir vėl nusiversta. Kai kas iš bendros kompanijos mėgins mokyti – tik ar sugebės? O gal tai bus jūsų antra pusė, taip nusprendusi rizikuoti net judviejų santykiais?..

Rezultatas – pirmą kartą kalnuose atsidūręs asmuo patirs tokias fizines (jau nekalbant apie moralines) kančias ir deginantį raumenų skausmą, kad kitą dieną nesugebės nei iš lovos išlipti, nei ant klozeto, atsiprašant, atsisėsti be didžiausių skausmų, anei nulaikyti rankose plaukų džiovintuvo – jei pasirinkote snieglentę. „Ir jei kažkam, mėgstančiam fizinius iššūkius, tai patiks, jei kažkas bus toks stiprus, kad tiesiog nepasiduos, tai tikrai atsiras ir tokių, kurie ant to savo gyvenime pirmo kalno ir apsiverks, ir nusisegs slides, ir tiesiog nulips pėsčiomis ir daugiau prie keltuvų nebesiartins“, – sakė E. Liumparaitė.

Slidinėjimo mokykla tam ir skirta, kad pastatytų ant slidžių ar snieglentės tą, kuris nemoka nusileisti nuo kalniuko, tačiau labai nori tai padaryti ir stovėdamas ant nuosavų kojų, ir su vėjeliu. Ir net jei nekalbate jokia užsienio kalba arba iš streso nebesuprantate net ir lietuviškai šnekančio instruktoriaus, jie turi pakankamai įvairių pagalbinių priemonių kaip mokyti net ne jūsų protą, o kūną.

- Reklama -

Tiesa, kai užsirašote į besimokančiųjų grupę, nuoširdžiai prisipažinkite dėl savo tikrųjų slidinėjimo įgūdžių – jei prieš 20 metų mokykloje esate čiuožę lyguminėmis slidėmis ir dėl to atsidursite jau pažengusiųjų klasėje, greičiausiai patirsite daugelį savarankiško mokymosi „malonumų“, mat gausite nuolat vytis čiuožiančius už jus geriau, o instruktoriui teks apmokyti jus paskubomis.

Atsidūrus kalnuose pirmą kartą streso ir taip pakaks, todėl pasaugokite save ar kitus – iššūkius pa(si)tiekite mažomis porcijomis.

2 patarimas: gerkite magnio

Nuo raumenų skausmų padeda specialūs magnio ir kitų organizmui dėl padidėjusio fizinio krūvio reikalingų preparatų kompleksai. Jei neįsidėjote iš namų, jų rasite bet kurioje kalnų vaistinėje, viešbučio ar net maisto prekių parduotuvėje. Šie preparatai išties kaip reikiant sumažina raumenų skausmus ir leidžia pasijusti geriau. Taip pat verta į kelionės bagažą įsimesti tepalų, kurių prireiks atsiradus sumušimų ir nesmarkiai pasitempus raiščius, sausgysles.

- Reklama -

3 patarimas: rinkitės ne bugelius, o kėdutes

Net ir aukščio kiek prisibijantiems naujokams rekomenduojama rinktis ne bugelinius (per sniegą lynu į kalną užtraukiančius) keltuvus, o keturvietes ar šešiavietes kėdutes, kurios žiemos sporto aistruolius kelia oru, kelių ar keliolikos metrų aukštyje. Nes fiziškai kilti kėdutėmis – žymiai lengviau, o bugelis daug kam virsta tikra egzekucija.

Taip yra dėl to, jog kylant į kalną bugeliu (po vieną arba dviese, sėdmenimis atsirėmus į lengvą atramą ir įsitvėrus rankomis lyno, kuris traukia į kalną) visos atramos skirtos tik kiek prilaikyti jūsų svorį, o ne patogiai atsisėsti ir atsipalaiduoti. Lynui jus traukiant, visas svoris krinta ant ir taip nuo slidinėjimo nuvargusių kojų, turite būti nuolat įtūpę, nes slidininko batai kitaip stovėti tiesiog neleidžia, todėl jei tai – pirmieji kartai kalnuose, toks lėtas kilimas į kalną gali kaip reikiant iškankinti.

Blogiausia, jog pradėję kilti bugeliu nebeturite kito pasirinkimo kaip tik žūtbūt ištverti iki pat pabaigos, nes jei bugelį paleisite, atsidursite tiesiog ant kalno šlaito, nuo kurio galėsite tik nusileisti… iki to paties bugelio, kur gausite viską pradėti iš pradžių.

Žinoma, daugelis bugeliu naudojasi gana sėkmingai, vis dėlto jei esate tarp pradedančiųjų ir lankote slidinėjimo mokyklą, pasistenkite iš mokytojo išklausti, kaip teisingai kilti šio tipo keltuvu.

Tuo tarpu didžiulis kėdučių privalumas – jomis kylant į kalną pailsima, mat sėdima, o kojoms pasidėti yra atrama. Tiesa, kėdutės nėra patogios kilti snieglentininkams.

4 patarimas: rinkitės kurortą su geresne infrastruktūra

Jau patyrę slidininkai įsitikinę, jog slidinėti Austrijoje ar Italijoje maloniau nei Slovakijoje. Nes kuo geriau prižiūrimos trasos ir kuo geresnė infrastruktūra, tuo daugiau malonumo ir tuo mažiau vargo – tikrai yra skirtumas, ar čiuožti tvarkingomis lygiomis trasomis, ar nuo pietų jau išmuštomis duobėmis, kaip kad ir yra skirtumas tarp eilių prie keltuvų nebuvimo arba tokio žmonų kiekio, jog prie keltuvų laiko bus praleidžiama daugiau nei slidinėjant ir t. t.

„Tad jei dar tik mokotės slidinėti, rinkitės tokią šalį, kurioje net ir 20 m nuo trasos iki kavinės jus užkels eskalatorius, taip jums iš kelio pašalindamas galbūt pirmą slidinėjimo dieną tiesiog neįveikiamą kliūtį“, – patarė „Tez Tour“ atstovė E. Liumparaitė. Nes kuo daugiau malonumo ir smagumo, o ne kančių ir nevilties, patirsime per savo pirmąją slidinėjimo kelionę, tuo labiau į kalnus veršimės ir kitąmet. O streso ir sunkaus fizinio darbo pirmam krikštui, patikėkite, pakaks visu šimtu net jei ir pasisaugosite, nes kalnai nėra lengva. Kalnai yra iššūkis praktiškai visiems, net jei ir esame linkę apsimesti prieš kitus, jog su slidėmis esame beveik gimę.

- Reklama -
Ankstesnis straipsnis
Kitas straipsnis

Skrandžio skausmas: kodėl atsiranda ir kaip jo išvengti

Skrandis yra vienas iš svarbiausių virškinimo organų, atliekantis pagrindinį vaidmenį maisto perdirbime ir maistinių medžiagų įsisavinime. Skrandžio skausmas pažįstamas daugeliui – bent kartą gyvenime su juo yra susidūręs kone kiekvienas mūsų. Nors dažniausiai skrandžio...

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Terasos įsirengimas savo kieme

Turint nuosavą kiemą, šiltuoju sezonu jame norisi būti kaip įmanoma ilgiau ir dažniau. Įsirengus terasą, tai galima daryti dar jaukiau ir patogiau. Toks statinys pagyvina bendrą aplinką ir tuo pačiu nestokoja funkcionalumo, tad jeigu...

Skaitmeninis CO2 pėdsakas: aplinkai kenkiame net naršydami instagrame

Tvarų gyvenimo būdą dažniausiai siejame su atliekų rūšiavimu, apsipirkimu iš antrų rankų ar gamtos išsaugojimu, tačiau vargu, ar susimąstome, kokį poveikį aplinkai daro paprasčiausias naršymas internete. Norint puoselėti tvaresnį gyvenimo būdą, reikėtų atkreipti dėmesį...

Konspektavimas kamera ir virtuvės šedevrai: 5 programėlės, kurios pravers studentui

„Jei mokslas – šviesa, kodėl studentui nuo knygų akyse tamsu?“, – retoriškai klausia studentiška išmintis. Įsibėgėjus mokslo metams daugelis studentų jau spėjo pamatyti ir tamsiąją šio gyvenimo etapo pusę – konspektavimą iki rankos išsekimo,...