Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Verslo dienose – apie sėkmę ir riziką

Šią savaitę Utenos kolegijoje vyko Verslo dienų renginiai, kurių metu studentai lankėsi Utenoje veikiančiose įmonėse, susipažino su jų veikla, susitiko su vietos verslininkais, dalyvavo diskusijose su gimnazijų mokiniais.

Ketvirtadienį Verslo dienų atidarymo renginyje Utenos kolegijos Verslo ir technologijų fakulteto studentams sėkmingai kuriamo verslo istorijas pasakojo įmonių vadovai, jie atsakė ir į studentų klausimus.


Apie verslo sukūrimą pasakoja UAB „Vytrolma“ vadovas Rolandas Mackus. Autorės nuotraukos

Be patirties – sudėtingas startas

Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų Utenos filialo direktorius Sergejus Rybakovas apžvelgdamas verslo situaciją sakė, kad dabar Utenoje susiformavo pakankamai stabilus pramonės lygis, o gamybos įmonės lenkia kai kuriuos didžiuosius Lietuvos miestus. Penkiolikos pagrindinių Utenos gamybos įmonių metinė apyvarta yra apie milijardą litų, vienos iš stambiausių regiono įmonių – UAB „Rokiškio pienas“, UAB „Utenos mėsa“, kurių metinė apyvarta siekia po 300 milijonų litų.

Pastarąjį dvidešimtmetį versle išvengta didesnių „nukraujavimų“ – įmonės mažino darbų apimtis ir darbuotojų skaičių, tačiau nebankrutavo nei viena stambi miesto gamykla.


Kai kurie studentų jau pradėjo nuosavą verslą

„Praktiškai visose Utenos įmonėse darbo vietų yra. Pavyzdžiui, tarp jaunimo pernai patraukliausiu šalies darbdaviu išrinkta UAB „Švyturys-Utenos alus“ ir dabar ieško talentingų technologų, pardavimo vadybininkų, marketingo, finansų specialistų. Bedarbių irgi daug, problema ta, kad nėra reikiamų specialistų. Šiandien šiose įmonėse dirba apie keturis su puse tūkstančio žmonių.

O būsimų darbuotojų potencialas didelis: Utenoje mokyklose mokosi 5 207, kolegijoje – 2 300 ir profesiniame mokymo centre – 570 mokinių ir studentų. Taigi, Utenoje yra per 8 000 besimokančių ir apie 4 500 darbo vietų. Pradedančiųjų, dar neturinčių patirties, laukia sudėtingas startas“, – kalbėjo S. Rybakovas.

Nebijoti klysti

Apie verslumo dvasią ir savo patirtį kalbėjo įmones įkūrę verslininkai.

Kaimo turizmo, laisvalaikio ir pramogų paslaugų teikimo įmonei vadovaujanti Jolanta Marija Banionė pasakoja verslą pradėjusi „lygiame lauke“ nuo prekybos statybos įrankiais. Per 7 metus sėkmingai išvystė verslą, pardavė įmonę, už gautas lėšas pastatė sodybą Ignalinos rajone, kur teikė poilsio paslaugas. Verslininkė sakė išbandžiusi įvairias verslo šakas: prekiavo mediena, importavo vyną, kuria batus, teikia verslo konsultacijas. Kaip ir dauguma darbdavių, iš naujų darbuotojų tikisi neformalaus požiūrio, meilės savo darbui. „Didžiausia klaida pradedant verslą – galvoti apie pinigus. Turi patikti tai, ką darai, pinigai yra tik atlygis. Kita klaida – stovėti vietoje ir bijoti priimti sprendimą. Klyskite, klaidos suteikia stiprybės, bet kiekviena klaida turi būti sustiprinanti, o ne žlugdanti“, – patarimų studentams pateikė J. M. Banionė.

UAB „Vytrolma“ vadovas Rolandas Mackus pasakojo pradėjęs verslą esant kitokioms ekonominėms aplinkybėms, pasirinkimui ir galimybėms. Iš nedidelių dirbtuvių įmonė išaugo iki stambios, pažangias technologijas įdiegusios metalinių konstrukcijų gamybos įmonės, kurioje dirba beveik pusantro šimto žmonių. Bendrovei vadovaujantis verslininkas pripažino, kad sunkiausia priimti su investicijomis susijusius sprendimus. Sėkmingai sukūręs verslą, R. Mackus yra vienas aktyviausių sporto mecenatų – kūrė ir remia „Juventus“ krepšinio klubą, yra vienas iš aviamodeliavimo sporto pradininkų Utenoje.

„Didelė žuvis mažoje baloje“

Pradėjęs nuo juodžiausių darbų, šiuo metu Vytautas Babelis vadovauja UAB „Virmebas“, kurios metinė apyvarta siekia 50 mln. litų. Plastiko žaliavomis prekiaujanti įmonė eksportuoja produkcijos už 35 mln. litų. Baigęs Alantos žemės ūkio technikumą, V. Babelis mokėsi elektriko specialybės Utenos politechnikume, paskui remonto mechaninėje gamykloje įsidarbino santechniku, o 1993-iaisiais kartu su Vytautu Samsonu įkūrė UAB „Umaras“. Polietileno plėveles gaminanti įmonė šiuo metu yra viena iš šios srities lyderių Lietuvoje. Dar po dešimties metų verslininkas įkūrė savo įmonę „Virmebas“. „Rinkoje visą laiką yra niša, tik reikia jos ieškoti“, – kalbėjo verslininkas, skatinęs studentus ne tik siekti specialybės žinių, bet ir stengtis mokytis užsienio kalbų ir ne tik kaimyninių šalių, kinų kalba irgi praversianti.

„Nelaikau savęs verslininku, gal vadinčiau tinginiu ir hedonistu“, – neįprastai prisistatė kaimo turizmo sodybos savininkas Martynas Prieditis. Vilnietis, baigęs Vilniaus Dailės akademiją, prieš devynerius metus sukūrė šeimos verslą pomėgius derindamas su darbu: gamtos prieglobstyje Utenos rajone įkūrė kaimo turizmo sodybą. Verslininkui pavyko pakankamai stabiliai išgyventi krizės laikotarpį. Kai apyvarta šiame sektoriuje smuko 25 proc., jo darbų apimtys sumažėjo 5 proc. Sodybos šeimininkas nenuomoja pokylių, konferencijų salių ir sako, kad sėkmingai vystyti verslą padėjo būtent siaura specializacija: geriau būti didele žuvimi mažoje baloje.

„Iš tokios veiklos praturtėti gal ir nepavyks, bet galima gyventi pakankamai komfortiškai“, – apie nuosavą verslą dar tik galvojantiems studentams patikino M. Prieditis.

Sėkmės istorijomis ir patarimais su klausytojais dalijosi ir savo verslą sukūrusios renginio viešnios: UAB „Butero prekyba“ vadovė Violeta Buterlevičienė ir draudimo bendrovės „Socialinės garantijos“ vadovė Tamara Vinklerienė.

 

“Utenos apskrities žinios” informacija

(Visited 144 times, 1 visits today)
123456