5.1 C
Utena
2024 / 04 / 20

Kiekviena Lietuvos šeima turi žinoti, kur gali nemokamai kreiptis pagalbos

Ar jau skaitėte?

Kone trisdešimt Lietuvos pramogų pasaulio žvaigždžių ir jų asmeninių istorijų, daugiau nei šimtas profesionalių kompleksines paslaugas šeimoms teikiančių konsultantų, dešimt aplankytų Lietuvos miestų, daugiau nei šeši tūkstančiai nuvažiuotų kilometrų. Taip pat sukrečiantys slapti socialiniai eksperimentai gatvėse, teatralizuota aprangos kolekcija, spektakliai vaikams ir šventes vainikuojantys koncertai. Toks buvo visą rugsėjo mėnesį per Lietuvą keliavęs edukacinių-pramoginių renginių ciklas „Prašyti pagalbos – ne gėda!“, pristatantis nemokamas kompleksines paslaugas kiekvienai šeimai.

- Reklama -

Pagalba jau yra. Drąsos jos prašyti – ne visada

Jonavoje, Alytuje, Utenoje, Šilutėje, Radviliškyje, Biržuose, Telšiuose, Ukmergėje, o šį šeštadienį – ir Jurbarke bei Marijampolėje vykusiuose renginiuose daug kalbėta, diskutuota ir pasakota apie tai, kad nė viena šeima neapsaugota nuo didesnių ar mažesnių kasdienybės iššūkių. Smurtas artimoje aplinkoje, smurtas prieš vaikus, tėvystės ir šeimos įgūdžių stoka, skyrybos, asocialumas, sunkumai integruojantis į darbo rinką dėl šeimos ir darbo įsipareigojimų nesuderinamumo, artimųjų netektys, negalia, piktnaudžiavimas alkoholio ar narkotinėmis medžiagomis, socialinių įgūdžių stoka – tai tik dalis problemų, su kuriomis susiduria tiek didžiųjų Lietuvos miestų, tiek atokių vietovių šeimos.

Ne visada joms pakanka žinių, jėgų, kantrybės ir sutarimo šiems iššūkiams įveikti. Todėl renginių ciklo „Prašyti pagalbos – ne gėda!“ metu buvo dalinamasi žinia: minėtoms problemoms spręsti visose šalies savivaldybėse pradedamos teikti nemokamos kompleksinės paslaugos kiekvienai besikreipiančiai šeimai.

Vis dėlto, renginių iniciatoriai pripažįsta, kad neretai šeimoms kyla didžiausias iššūkis – kaip rasti savyje drąsos ir ryžto kreiptis pagalbos. Tam pirmiausia reikia žinoti, kad problemų gali turėti visi, net ir žinomi žmonės iš TV ekrano ar blizgaus žurnalo viršelio. Kai kurie iš jų noriai prisijungė prie renginių ciklo „Prašyti pagalbos – ne gėda!“ komandos, siekdami tokiu būdu prisidėti prie stiprios, vieningos ir sąmoningos visuomenės kūrimo.

Žvaigždės atviravo ir ragino išdrįsti prašyti pagalbos

- Reklama -

Į edukacinius pramoginius renginius susirinkę žiūrovai klausėsi atvirų ir nuoširdžių žinomų žmonių pokalbių. Pramogų pasaulio žvaigždės sutartinai kalbėjo – kilus problemoms nereikia bijoti pripažinti savo rūpesčių, nereikia vengti ieškoti profesionalios pagalbos, ne viena iš jų prisipažino kreipusis pagalbos ir jos sulaukusi.

Garsus pramogų verslo veikėjas, prodiuseris Arūnas Valinskas apie kompleksinės pagalbos šeimai svarbą diskutavo Jonavoje. Jis pabrėžė, kad yra nemažai šeimų, kurios gyvena tarsi „burbule“ ir problemų naštą priima kaip kasdienybę.

„Reikia suprasti, kad šeimose kylančias problemas reikia identifikuoti. Pasijutus blogai privaloma savo jausmais pasidalinti su kitais šeimos nariais, kad kartu būtų lengviau įveikti sunkumus. Sakoma, kad tie, kurie nekalba apie savo išgyvenimus ir nesidalina jais su artimaisiais bei kartu nebando spręsti susidariusių sudėtingų situacijų, tie yra nelaimingi dvigubai, trigubai“, – įsitikinęs Arūnas.

Žinomas aktorius Giedrius Arbačiauskas Radviliškyje irgi dalinosi asmeninėmis įžvalgomis.

- Reklama -

„Šeimoje reikia kalbėtis. Šia fraze labiau kreipiuosi į vyrus, kurie nelabai mėgsta tai daryti. Nereikia laukti, kol susikaupusios nuoskaudos sprogs dideliu konfliktu. O jei nepavyksta kalbėtis patiems, kviečiu naudotis pagalba, kad būtų išsaugota tai, kas brangiausia – šeima“, – sakė Giedrius, ragindamas ieškoti kompetentingų specialistų pagalbos. Anot jo, geriausiai gali padėti tas, kuris nėra susijęs su tavimi emociniais ryšiais.

Tą patvirtino ir Giedriaus kolega – Andrius Bialobžeskis, lankydamasis Alytuje. Garbingiausius kino ir teatro apdovanojimus pelnęs aktorius prisipažino asmeniškai susidūręs su situacija, kuomet teko kreiptis pagalbos. Andrius akistatoje su žiūrovais patikino, kad jeigu pagalbos jam vėlei prireiks – jam nebus gėda jos kreiptis.

Aktorė ir humoristė Violeta Mičiulienė, atvykusi į renginį Biržuose, nemažai dėmesio skyrė smurto prieš moteris temai. Ji ragino tokias moteris drąsiai ieškoti pagalbos.

„Dabar dažnai pasitaiko, kad aukai kalama, neva ji pati kalta. Bet žinokite, kad tie, kurie skriaudžia savo artimuosius, yra patys didžiausi bailiai. Jie aukai sako: „O ką tu darysi, tu esi viena, niekas tavim nepatikės…“. Bet jie taip kalba bijodami. Moterys, jūs turite būti drąsios ir išdrįsti ieškoti pagalbos. Už tai, kokia esu dabar, galiu padėkoti savo drąsai“, – kalbėjo žinoma aktorė.

Ji įkvepiančiai tvirtino, kad sunkiomis gyvenimo akimirkomis prašyti pagalbos yra stiprybė, o ne silpnumas. Pasak Violetos, ne tas yra basas, kuris be batų, o tas yra basas, kuris juokiasi iš to, kuris yra be batų. Todėl prašyti pagalbos yra būtina.

Šilutiškius savo apsilankymu nudžiuginusi dainininkų Violetos ir Viliaus Tarasovų šeima šiemet mini santuokos dešimtmetį. Užlipę ant scenos jie džiaugėsi darna namuose, tačiau pripažino, kad norint užbėgti už akių kai kurioms šeimos krizėms, būtina tam pasiruošti. Pavyzdžiui, nemenkas iššūkis kiekvienai šeimai yra vaikų ugdymas. Būti tėvais irgi reikia mokytis. Violeta pasakojo, jog pati yra dalyvavusi konsultacijoje, kurioje buvo kalbama apie aktyvius vaikus ir tai tikrai padėjo rasti reikalingus sprendimus.

Prieš atsisveikindami Violeta ir Vilius renginio žiūrovams padovanojo bendrą dainą, kurios mintis – būtinybė poroms kalbėtis, ne bėgti nuo atsakomybės, pasikeitusių santykių, o likti kartu ir spręsti problemas, kokios jos bebūtų.

Kompleksinės paslaugos šeimai įsibėgėja visoje Lietuvoje

Kompleksinės paslaugos šeimai apima tokias paslaugas kaip pozityvios tėvystės mokymai, psichosocialinė pagalba, šeimos įgūdžių ugdymo ir sociokultūrinės paslaugos, mediacija, vaikų priežiūros paslaugos, pavėžėjimo ir kitos paslaugos pagal konkrečios šeimos poreikius.

Kompleksinės paslaugos šeimoms teikiamos savivaldybėms kartu su partneriais įgyvendinant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuotą priemonę „Kompleksinės paslaugos šeimai“. Iki šiol įvairiapusės paslaugos šeimoms dažnai būdavo neprieinamos ar sunkiai prieinamos dėl didelio atstumo iki paslaugų teikimo vietų ar specialistų bei pačių paslaugų trūkumo. Dabar savivaldybės gali veikti kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis ir bendruomenėmis, kurios geriausiai žino apie jų teritorijoje gyvenančių šeimų poreikius.

Projektai, įgyvendinami pagal priemonę „Kompleksinės paslaugos šeimai“, finansuojami Europos socialinio fondo lėšomis. Šiuo metu kompleksinės pagalbos teikimas šeimoms įsibėgėja visoje Lietuvoje. Numatoma, kad šias paslaugas šeimai gaus apie 15 tūkst. asmenų.

Daugiau nuotraukų >>

- Reklama -

Skrandžio skausmas: kodėl atsiranda ir kaip jo išvengti

Skrandis yra vienas iš svarbiausių virškinimo organų, atliekantis pagrindinį vaidmenį maisto perdirbime ir maistinių medžiagų įsisavinime. Skrandžio skausmas pažįstamas daugeliui – bent kartą gyvenime su juo yra susidūręs kone kiekvienas mūsų. Nors dažniausiai skrandžio...

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Terasos įsirengimas savo kieme

Turint nuosavą kiemą, šiltuoju sezonu jame norisi būti kaip įmanoma ilgiau ir dažniau. Įsirengus terasą, tai galima daryti dar jaukiau ir patogiau. Toks statinys pagyvina bendrą aplinką ir tuo pačiu nestokoja funkcionalumo, tad jeigu...

Skaitmeninis CO2 pėdsakas: aplinkai kenkiame net naršydami instagrame

Tvarų gyvenimo būdą dažniausiai siejame su atliekų rūšiavimu, apsipirkimu iš antrų rankų ar gamtos išsaugojimu, tačiau vargu, ar susimąstome, kokį poveikį aplinkai daro paprasčiausias naršymas internete. Norint puoselėti tvaresnį gyvenimo būdą, reikėtų atkreipti dėmesį...

Konspektavimas kamera ir virtuvės šedevrai: 5 programėlės, kurios pravers studentui

„Jei mokslas – šviesa, kodėl studentui nuo knygų akyse tamsu?“, – retoriškai klausia studentiška išmintis. Įsibėgėjus mokslo metams daugelis studentų jau spėjo pamatyti ir tamsiąją šio gyvenimo etapo pusę – konspektavimą iki rankos išsekimo,...