5.1 C
Utena
2024 / 04 / 20

Asmenys už žemėtvarkos darbus moka savo lėšomis

Ar jau skaitėte?

Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2009 m. rugsėjo 2 d. priėmė nutarimą Nr. 1067 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 15 d. nutarimo Nr. 241 ,,Dėl Fizinių ir juridinių asmenų lėšomis atliekamų žemės reformos žemėtvarkos projektų įgyvendinimo darbų apmokėjimo taisyklių“ pakeitimo“. Šiuo nutarimu Vyriausybė patvirtino Asmenų lėšomis atliekamų žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo ir įgyvendinimo darbų apmokėjimo taisykles. Jos įsigaliojo rugsėjo 14 dieną.Apie naujoves apmokant žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo ir įgyvendinimo darbus kalbamės su Utenos apskrities viršininko administracijos Žemės tvarkymo departamento direktore Irena Guigiene.

- Reklama -

Gerbiama direktore, kokiais atvejais asmenys už žemėtvarkos darbus moka savo lėšomis?

Nutarimo nuostatose nurodyta, kad asmenys savo lėšomis sumoka už žemės reformos žemėtvarkos projektų, kuriuose projektuojami valstybės parduodami ir nuomojami žemės sklypai (išskyrus asmeninio ūkio žemės sklypus), taip pat perduodami neatlygintinai naudoti ar patikėjimo teise žemės sklypai: už rengimo darbus – suprojektavimą žemės reformos žemėtvarkos projektuose ir už įgyvendinimo darbus – paženklinimą vietovėje, atliekant geodezinius matavimus, nekilnojamojo daikto kadastro duomenų bylos parengimą.

Kaip asmenys, kuriems sklypai jau suprojektuoti parengtuose žemės reformos žemėtvarkos projektuose, sužinos apie tai, kiek jie turi sumokėti už projektų parengimo darbus?

Tuo atveju, kai iki LR žemės reformos įstatymo 19 straipsnio pakeitimo įstatymo (Žin., 2009, Nr. 81-3358) įsigaliojimo (2009 m. liepos 9 d.) buvo atlikti žemės reformos žemėtvarkos projekto, kuriame projektuojamas ar suprojektuotas valstybės parduodamas ar nuomojamas žemės sklypas (išskyrus asmeninio ūkio žemės sklypus), perduodamas neatlygintinai naudoti ar patikėjimo teise žemės sklypas, rengimo arba rengimo ir įgyvendinimo darbai, už kuriuos nesumokėta valstybės lėšomis ir nesudaryta valstybinės žemės pirkimo–pardavimo, nuomos ar panaudos sutartis arba žemės sklypo patikėjimo teisė neperduota teisės aktų nustatyta tvarka, apskrities viršininko administracijos teritoriniai žemėtvarkos skyriai per 20 darbo dienų nuo šio nutarimo įsigaliojimo įteiks (arba išsiųs paštu) asmenims, kuriems projektuojamas ar suprojektuotas žemės sklypas, pranešimą, kad jis savo lėšomis gali sumokėti už atliktus darbus, taip pat sąskaitą atliktiems darbams apmokėti.

O kaip darbas bus organizuojamas ten, kur šiuo metu vykdomi valstybės parduodamų ir nuomojamų (išskyrus asmeninio ūkio žemės), perduodamų neatlygintinai naudoti ar patikėjimo teise žemės sklypų projektavimo darbai?

- Reklama -

Rajono žemėtvarkos skyrius per 5 darbo dienas nuo pretendentų susirinkimo, kuriame aptariami žemės sklypų išdėstymo klausimai, surengimo asmeniui, kuris pasirinko valstybės parduotiną, nuomotiną, perduotiną neatlygintinai naudoti ar patikėjimo teise žemės sklypą (tai patvirtindamas parašu susirinkimo protokole), parengia žemės reformos žemėtvarkos projekto rengimo darbų apmokėjimo sutarties projektą. Sutartyje nurodoma projektavimo darbų kaina (kuri nustatoma pagal žemės reformos žemėtvarkos projekto rengimo ir įgyvendinimo sutartyje, sudarytoje tarp apskrities viršininko ir projekto autoriaus) ir avanso suma (50 proc. sutartyje nurodytos darbų kainos). Sutarties projektą Žemėtvarkos skyrius per 5 darbo dienas nuo jo parengimo įteikia (arba išsiunčia paštu) asmeniui, pageidaujančiam pirkti, nuomoti, gauti neatlygintinai naudoti ar patikėjimo teise žemės sklypą, nurodydamas, kur ir kada jis turi atvykti pasirašyti sutarties. Sutartį pasirašo apskrities viršininkas arba jo paskirtas apskrities viršininko administracijos valstybės tarnautojas ir asmuo. Asmuo per 10 darbo dienų nuo sutarties pasirašymo į Žemėtvarkos skyriaus nurodytą sąskaitą sumoka sutartyje įrašytą avanso sumą. Apie avanso įmokėjimą informuojamas projekto autorius, kuris, gavęs nurodytą avansą, tęsia projektavimo darbus.

O kas toliau, kai jau pageidaujami sklypai suprojektuoti?

Žemėtvarkos skyrius per 10 darbo dienų nuo žemės reformos žemėtvarkos projekto ir šiame projekte asmeniui suprojektuoto valstybės parduodamo, nuomojamo, perduodamo neatlygintinai naudoti ar patikėjimo teise žemės sklypo patvirtinimo apskrities viršininko įsakymu įteikia (arba išsiunčia paštu) asmeniui sąskaitą, kad jis už atliktus darbus sumokėtų likusią sutartyje nurodytą pinigų sumą. Asmuo, gavęs sąskaitą, per 40 darbo dienų sumoka pinigus į žemėtvarkos skyriaus nurodytą sąskaitą. Žemėtvarkos skyrius, gavęs šiuos pinigus, per 5 darbo dienas galutinai atsiskaito (įskaitant avansą) su projekto autoriumi.

Kokios sankcijos būtų taikomos asmeniui, kuris nemokės už projekto įgyvendinimo darbus arba už šiuo metu vykdomus projektavimo darbus?

- Reklama -

Projekto įgyvendinimo darbai (sklypų paženklinimas vietovėje ir bylos parengimas) asmens lėšomis turi būti apmokėti per 6 mėnesius nuo žemės reformos žemėtvarkos projekto patvirtinimo. Jeigu įgyvendinimo darbai asmens lėšomis neapmokami per nustatytą terminą, asmuo apskrities viršininko sprendimu išbraukiamas iš dokumentų, pagal kuriuos jam suprojektuotas šis žemės sklypas.

Jeigu asmuo neapmoka sąskaitos už šiuo metu vykdomus projektavimo darbus, jis apskrities viršininko sprendimu išbraukiamas iš dokumentų, pagal kuriuos jam suprojektuotas valstybės parduodamas ar nuomojamas (išskyrus asmeninio ūkio žemės), perduodamas neatlygintinai naudoti ar patikėjimo teise žemės sklypas. Tokiu atveju sumokėtas avansas asmeniui negrąžinamas. Asmens nesumokėta likusi sutartyje nurodyta pinigų suma už atliktus darbus iš jo išieškoma Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

Ar galima tikėtis, kad už kai kuriuos darbus dar bus apmokėta valstybės lėšomis?

Esant ekonominiam sunkmečiui šalyje, Žemės reformos programos vykdymui lėšų skiriama nepakankamai, todėl šiuo metu iš valstybės biudžeto finansuojame tik žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo ir žemės grąžinimo natūra darbus.

Tai ką daryti norintiems, kad būtų greičiau atkurtos nuosavybės teisės į turėtą žemę arba parduota ar išnuomota asmeninio ūkio žemė?

Asmenys, pageidaujantys, kad būtų greičiau atkurtos nuosavybės teisės ar įteisinta asmeninio ūkio žemė, gali savo lėšomis sumokėti už šiuos žemės reformos žemėtvarkos projektų įgyvendinimo darbus:

1. už kaimo gyvenamojoje vietovėje suprojektuotų natūra grąžinamų žemės sklypų, perduodamų ar suteikiamų nuosavybėn neatlygintinai žemės sklypų, taip pat naudojamų asmeninio ūkio žemės sklypų paženklinimą vietovėje, atliekant preliminarius bei geodezinius matavimus ir kadastro duomenų bylos parengimą;

2. už miestams po 1995 m. birželio 1 d. priskirtoje teritorijoje suprojektuotų natūra grąžinamų žemės sklypų, perduodamų nuosavybėn neatlygintinai žemės sklypų ir naudojamų asmeninio ūkio žemės sklypų paženklinimą vietovėje, atliekant geodezinius matavimus, taip pat kadastro duomenų bylos parengimą.

Kur turi kreiptis asmenys, pageidaujantys skubiau susitvarkyti dokumentus ir savo lėšomis sumokėti už kaimo gyvenamojoje vietovėje suprojektuotų natūra grąžinamų žemės sklypų, perduodamų ar suteikiamų nuosavybėn neatlygintinai žemės sklypų, taip pat naudojamų asmeninio ūkio žemės sklypų paženklinimą vietovėje, atliekant preliminarius matavimus, ir kadastro duomenų bylos parengimą?

Asmuo, savo lėšomis sumokantis už šiuos darbus, sudaro asmens lėšomis atliekamų žemės reformos žemėtvarkos projekto įgyvendinimo darbų apmokėjimo sutartį su asmeniu, turinčiu apskrities viršininko išduotą kvalifikacinį leidimą dirbti žemės reformos žemėtvarkos darbus. Žinoma, geriausiai būtų kreiptis į toje kadastro vietovėje dirbantį projekto autorių, kadangi jis geriausiai žino situaciją, galės reikalui esant patikslinti parengtą projektą. Projekto autorių telefonų numerius galima sužinoti rajonų žemėtvarkos skyriuose (telefonai pasiteirauti: Anykščiuose – 8 381 51 036, Ignalinoje – 8 386 52 101, Molėtuose – 8 383 51 746, Utenoje – 8 389 61 451, Zarasuose – 8 385 51 492, Visagine – 8 386 61 231).

O jeigu asmuo pageidauja, kad sklypai būtų pamatuoti tiksliais geodeziniais instrumentais?

Tokiu atveju asmuo sudaro sutartį su asmeniu, turinčiu išduotą licenciją atlikti geodezinius darbus, kuri suteikia teisę nustatyti nekilnojamųjų daiktų kadastro duomenis. Visų Lietuvoje registruotų įmonių, atliekančių kadastrinius (geodezinius) matavimus, adresus ir kontaktinius duomenis galima rasti internete, adresu: http:// www.nzt.lt.

Kiek laiko užtruks sklypo paženklinimas, kadastro duomenų bylos parengimas ir reikalingų apskrities viršininko sprendimų priėmimas?

Sklypas turėtų būti paženklintas ir parengta kadastro duomenų byla perduota rajono žemėtvarkos skyriui per Asmens lėšomis atliekamų žemės reformos žemėtvarkos projekto įgyvendinimo darbų apmokėjimo sutartyje numatytą laikotarpį. Žemėtvarkos skyrius kadastro duomenų bylą tikrina, derina LR nekilnojamojo turto kadastro nuostatų nustatyta tvarka ir suderintą kadastro duomenų bylą perduoda apskrities viršininko administracijos Žemės tvarkymo departamentui, kuris ją pateikia apskrities viršininkui, kad šis priimtų sprendimą dėl nuosavybės teisių atkūrimo arba sudarytų valstybinės žemės pirkimo–pardavimo, nuomos ar panaudos sutartį. Apskrities viršininko sprendimai dėl nuosavybės teisių atkūrimo bus priimti ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo sklypo paženklinimo dienos, o dėl valstybinės žemės pardavimo ar nuomos – ne vėliau kaip per 70 darbo dienų nuo kadastro duomenų bylos pateikimo rajono žemėtvarkos skyriui.

Naujieną parengė: Lolita Kaminskienė
Utenos apskrities viršininko administracija
- Reklama -
Ankstesnis straipsnis
Kitas straipsnis

Skrandžio skausmas: kodėl atsiranda ir kaip jo išvengti

Skrandis yra vienas iš svarbiausių virškinimo organų, atliekantis pagrindinį vaidmenį maisto perdirbime ir maistinių medžiagų įsisavinime. Skrandžio skausmas pažįstamas daugeliui – bent kartą gyvenime su juo yra susidūręs kone kiekvienas mūsų. Nors dažniausiai skrandžio...

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Terasos įsirengimas savo kieme

Turint nuosavą kiemą, šiltuoju sezonu jame norisi būti kaip įmanoma ilgiau ir dažniau. Įsirengus terasą, tai galima daryti dar jaukiau ir patogiau. Toks statinys pagyvina bendrą aplinką ir tuo pačiu nestokoja funkcionalumo, tad jeigu...

Skaitmeninis CO2 pėdsakas: aplinkai kenkiame net naršydami instagrame

Tvarų gyvenimo būdą dažniausiai siejame su atliekų rūšiavimu, apsipirkimu iš antrų rankų ar gamtos išsaugojimu, tačiau vargu, ar susimąstome, kokį poveikį aplinkai daro paprasčiausias naršymas internete. Norint puoselėti tvaresnį gyvenimo būdą, reikėtų atkreipti dėmesį...

Konspektavimas kamera ir virtuvės šedevrai: 5 programėlės, kurios pravers studentui

„Jei mokslas – šviesa, kodėl studentui nuo knygų akyse tamsu?“, – retoriškai klausia studentiška išmintis. Įsibėgėjus mokslo metams daugelis studentų jau spėjo pamatyti ir tamsiąją šio gyvenimo etapo pusę – konspektavimą iki rankos išsekimo,...