Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Nusipelnėme šiukšlinti brangiau

Kaip sako gyvasis klasikas Juozas Erlickas, „Sniego nėr…, o besmegenių tiek, kad gali koalicijas lipdyti.“ Niekaip neiškenčiu nuo savęs neleptelėjęs: „Besmegenių nedegina, todėl jie ir nesudega.“ Nežinau, kas įkvėpė klasiką Juozą, bet mano „genialus atradimas“ prisirpo regint, kaip savivaldybėse bei aukščiausiose šalies valdžios institucijose pustomos „šiukšlės“ dėl šiukšlių ir, pasak garsaus Alantos parapijos klebono Sigito Sudento, „ta intencija“ atliktas žurnalistinis tyrimas.


UAB „Molėtų švara“ direktorius Danius Bimbiris kritikuoja ir nepritaria A. Šimėno pasiūlytoms pataisoms. Autoriaus nuotraukos

Drumstame vandenyje pasipinigauti lengviau

Akstiną plačiau pasidomėti, pasikapstyti įstatymais vadinamose ir dėl jų išplaukiančiose kitose „šiukšlėse“ paskatino Seimo Aplinkos apsaugos komiteto (AAK) pirmininko Jono Šimėno triukšmingai brukamos Kariotiškų, Utenos ir kitų sąvartynų ar kokių daniškų kiaulidžių dvoką galimos korupcijos tvaiku „permušančios“ Atliekų tvarkymo įstatymo pataisos.

Dabar galiojantis Atliekų tvarkymo įstatymas tikrai toli gražu nėra tobulas. Jis leidžia nesąžiningoms savivaldybėms prievartauti jų teritorijose esančių valdų savininkus, kitur gyvenantiems arba kartais net mirusiems išrašyti solidžias duoklių (rinkliavų) sąskaitas už į negyvenamas valdas pastatytus ir nenaudojamus šiukšlių konteinerius. Įstatyme nenurodyta, kad teršėjas už atliekas moka ten, kur nuolat gyvena, arba už konkretų atliekų kiekį.


Pasak Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko Jono Šimėno, kiekvienas,
kuris nepritaria jo brukamoms įstatymų pataisoms, yra kvailys ir neišmanėlis

Vadovaujantis lengvai ir laisvai interpretuojamu įstatymu, kai kurios savivaldybių tarybos įsigudrino priimti tokius Vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą nuostatus, kad pagal juos rinkliavos mokėtojais apibrėžiami „atliekų turėtojai, visi fiziniai ir juridiniai asmenys, valdantys, naudojantys, disponuojantys nekilnojamuoju turtu: pastatais, (taip pat laikinais), sodų paskirties žemės sklypais ar kitu nekilnojamuoju turtu…“ Taigi, tokios savivaldybės teritorijoje net prie vandens ar kitoje širdžiai mielesnėje vietoje pasistačius ir Nuostatuose laikinu pastatu vadinamą palapinę, kaip mat gali sulaukti teisėtų reketuotojų iš savivaldybės ir prisiminimui gauti jų reikalaujamos duoklės sąskaitėlę. Neatsirokuosi – teisėtai sulauksi antstolių.

Kol rėksite, kad tai neteisinga, pirmiau pabandykite atsakyti, ar kam nors valdžioje tai rūpi? Teisingai atsakėte. Noras bergždžiai šūkauti ir išgaravo. Įstatymas nedraudžia savivaldybėms už atliekų surinkimą bei tvarkymą melžti – imti rinkliavas ne nuo atliekų turinčių žmonių skaičiaus, bet nuo gyventojų turimo gyvenamojo ploto, tarsi šiukšlina ne žmonės, o būsto ploto vienetai. Tokia galimybe sėkmingai naudojasi Alytaus, Kauno, Šiaulių apskričių ir kai kurios kitos savivaldybės. Įstatymo jos nepažeidžia, todėl ramiai ir drąsiai yra kurčios gyventojų kritikai ir maldavimui susiprotėti.


Regioniniuose atliekų tvarkymo centruose dūla dešimtys tūkstančių nenaudojamų, už ES lėšas
atvežtų ir savivaldybėms nemokamai duodamų konteinerių, o gyventojai priversti versti šiukšles ant žemės

Laimei, Utenos apskrityje ne besmegeniai savivaldybėse sėdi. Jose rinkliavos gyventojams už jų atliekų išvežimą skaičiuojamos pagal tikrųjų šiukšlintojų – žmonių – skaičių. Ir tai ne iš visų – šeimos be kelnių nepalieka. Pavyzdžiui, Molėtų krašte mokestis reikalaujamas tik iš trijų šeimos narių, o ketvirtas, penktas ar nors ir vienuoliktas jos narys gali ir šiukšlina nemokamai – rinkliava jiems neskaičiuojama. Ir visai nesvarbu, kad pagal per metus į Utenos regiono atliekų tvarkymo centrą (RATC) išvežamų šiukšlių kiekį Molėtų kraštas nusileidžia tik Utenos rajonui, už savęs palikęs kitas apskrities savivaldybes. Pernai molėtiškiai į RATC pristatė 5 089,48 tonų šiukšlių ir dar 55 tonas per vykusią akciją „Darom“. Žiūrint į teritorijos ploto bei gyventojų joje skaičius, šiukšlių kiekis yra labai didelis. Šiukšlių ir pinigų jų tvarkymui išmestume žymiai mažiau, jei atliekos būtų rūšiuojamos ir perdirbamos. Už atskirtas plastiko, stiklo, popieriaus atliekas perdirbėjai, juos atstovaujantys antrinių žaliavų supirkėjai šimtinių negaili. Jos galėtų padengti nemažą dalį lėšų, kurias, „išmelžusios“ iš gyventojų, savivaldybės moka RATC. Už kiekvieną pristatytą atliekų toną Utenos RATC Utenos savivaldybė moka 118, Zarasų – 86, Visagino – 70, Molėtų – 94,7, Ignalinos – 84,1 ir Anykščių – 92,7 litus, plius PVM.

Gyventojai rūšiuoja, surinkėjai pinigus skaičiuoja

Rūgstant ir burbuliuojant įteisintoms, švelniai tariant, nesąmonėms arba, pasak televizoriuose pašmėžuoti progos nepraleidžiančio teisės žinovo Egidijaus Kūrio, teisiniam jovalui, neturėtume stebėtis, jog tarp ES šalių pagal atliekų perdirbimą Lietuva užtikrintai laikosi paskutinėse pozicijose. Šalyje perdirbama vos 4 proc. atliekų. Likę 94 proc. šiukšlių suverčiami sąvartynuose ir užpilami gruntu. Tarp jų atsiduria ir nemažai gyventojų išrūšiuotų šiukšlių.

Be nelaimėlių „bomžų“, išsirenkančių tik tai, kuo galėtų nuo alkio ir šalčio apsiginti, gyventojams rūšiuoti buitines atliekas ypatingo noro bei motyvacijos nėra. Jiems reikia žinoti, kur pastatyti specialūs konteineriai, iki jų su atliekomis glėbyje kulniuoti nemenką atstumą, o sąskaitos už šiukšlių išvežimą jiems už triūsą ir pilietiškumą nė kiek nesumažinamos. Tad ir gaunasi tik atliekų rūšiavimo imitacija.

Kur keliauja į specialius konteinerius išrūšiuotos atliekos, niekas nekontroliuoja, nėra atsakingų asmenų. Kai toks chaosas, sistema veikia neskaidriai, išrūšiuotos šiukšlės sumaišomos ir slepiamos kartu su kitomis. Be to, ne visos atliekos iš gyventojų priimamos ir laiku išvežamos. Žmogus per metus gali pristatyti tik 4 nebenaudojamas padangas, specialiose tam tikrų atliekų surinkimo aikštelėse prisikaupia statybinių atliekų, nebereikalingos buitinės technikos, televizorių, kompiuterių ir t. t. Jas nuvežęs tiesiai į RATC, žmogus už jų priėmimą turi dar ir susimokėti. Transportavimo išlaidų taip pat niekas jam nekompensuoja.

Atliekų tvarkytojai (sąvartynai) ir taip neblogai gyvena. Net pirteles, kaip Utenos RATC, savo teritorijose pasistato, tad kelių šimtų litų už vieną išrūšiuotų atliekų toną nesivaiko. Lengvabūdiškai prarandamos įspūdingos lėšų sumos. Jos lengviau išplėšiamos iš gyventojų piniginių. Lengvatos gyventojams už šiukšlių rūšiavimą nenumatytos, rūšiavimą lengvinančios bei skatinančios kitos sąlygos nesudarytos.

Dejuoti ir guostis, kad rūšiavimo organizavimui neturima pinigų, ne kiekvienas turi pakankamai įžūlumo. Dažniausiai nosine, delnu ar net rankove braukiama per kažkodėl po klausimo išgirdimo aprasojusią, vos ne pakaušį siekiančią kaktą ir spalva prisirpusias vyšnias primenančius skruostus arba nykščiu pro petį rodoma į kitus valdžios galią turinčius, taip pat ir prievolę šį klausimą spręsti ir įvykdyti turėjusius. Ne kaži ką ir tesuskiesi, kai atliekų tvarkymo ir perdirbimo programai skirta 450 mln. litų, RATC guli keliasdešimt tūkstančių savivaldybėms nemokamai skirtų konteinerių, tačiau daug kur gyventojams jie nesuteikiami.

Gyventojai, kurių rinkliavų už šiukšlių išvežimą dydžiai skaičiuojami ne nuo žmonių skaičiaus, o nuo turimo būsto ploto, paklausti apie atliekų rūšiavimą, aiškina, kad „mokame už plotą, tegu jis ir rūšiuoja. Tegu Seimo AAK pirmininkas Jonas Šimėnas, aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas, jų klerkai savivaldybėse su plotu ir derina rūšiavimo klausimą…“

„Mes iš žmonių šiukšles priimame kubiniais metrais, o iš mūsų sveria tonomis. Pavasarinės šiukšlės drėgnos, sunkios. Kai nuvežame, mašinas sveria. Vienos tonos šiukšlių mokestis RATC yra vadinamas „vartų“ mokesčiu. Už vieną 10–11 tonų sveriančią šiukšlių mašiną Utenos RATC po visą tūkstantį litų ir paliekame. Bijau, kad jau ir mums šis darbas gali būti nuostolingas, – apie situaciją šiukšlių surinkimo ir tvarkymo pasaulyje atvirai pasakojo komunalinio ūkio tvarkymo plonybes puikiai išmanantis komunalinio ūkio veteranas, nuo 1958 metų komunalinio ūkio sistemoje dirbantis UAB „Molėtų švara“ direktorius Danius Bimbiris. – Į konteinerius gyventojai kartais pripila statybinių atliekų arba, kūrenantieji anglis, – šlako, kas griežtai draudžiama, ar dar kokio velnio, tada mes, surinkėjai, mokame ir už žmones. Vienas kubas normalių, sausų buitinių šiukšlių sveria 160 kg. Jeigu būtų natūralios buitinės šiukšlės, gal ir nedejuotume, bet faktinis, sunkus konteinerių turinys verčia sunerimti dėl galimų nuostolių.“

Pasak direktoriaus, šiukšlių rūšiavimas vykdomas ir Molėtų rajone. Pastatyta daugiau kaip 40 specialių konteinerių. Kai jie pripildomi, pamato patys arba skambina gyventojai ar seniūnai ir tuos konteinerius išveža. „Daugiausiai prirenkama plastiko. Už jo vieną toną mums moka 200 Lt. Už stiklą gauname 300, o už popieriaus toną – 100 Lt. Išrūšiuotas atliekas vežame į Uteną pagal sudarytas sutartis su perdirbėjais ar jų atstovais. Ir tuose konteineriuose gyventojai dažnai prikiša daug kitų šiukšlių. Pernai išrūšiuotų atliekų pridavėme už 7 tūkst. litų. Atskaičius amortizaciją, išlaidas benzinui, pelno neliko, vos ištempėme „ant nulio“. Žmonės mieliau rūšiuotų, jei iš to turėtų kokią naudą. Pavyzdžiui, Vokietijoje už vieną tuščią „bambalį“ moka 25 pfenigius, tad ten žmonės daugiau ir rūšiuoja“, – atviravo direktorius.

Pasišiukšlinus ilsėtis ramybėje ne laikas

Akivaizdu, kad esamą (ne)tvarką atliekų surinkimo bei tvarkymo sektoriuje būtina keisti, tobulinti. Kitaip ne tik šiukšlėse palaidosime protėvių pilkapius ir piliakalnius, bet ir visą Lietuvą paversime vienu šiukšliakalniu. Tuo jau ne vieną kadenciją ir rūpinasi, kaip pats sako, Lietuvai, vien Lietuvai tarnaujantis Seimo AAK pirmininkas J. Šimėnas. Iš Seimo Aplinkos apsaugos komiteto jis išvingiavo įtartinai kvepiantį debesėlį, gražiai pavadintą Atliekų tvarkymo įstatymo pataisomis. Garbaus komiteto vadovas kolegoms pataisas pristatė vos ne kaip amžiaus atradimą, velykinę dovaną šalies gyventojams, esą leisiančia jiems ir valstybei taupyti pinigus.

Kaip žinia, kaip iš jų pačių girdime, parlamentarai myli savo rinkėjus, dienomis ir net naktimis tarnauja mūsų gerovės kėlimui. Nė vienas televizoriuje ar užsilipęs ant statinės nesakė, kad norėtų, jog kuriam nors šalies gyventojui būtų blogiau. Tad suprantama, kad, esą dėl mūsų gerovės, pataisos buvo kaip mat palaimintos. Juk Seimo nariai ne kokie „bomžai“, kad dėl ne tik savo, bet dar, o Dieve, ir dėl kitų gyventojų atliekų savo protingas galvas kvaršintų, šiukšles kapstytų, rūšiuotų, aiškintųsi, kas yra kas, ką balsavimo mygtuko paspaudimu tautiečiams „dovanoja“. Jiems užteko AAK pirmininko gražbyliavimo. O kaip kitaip – juk jų kolega ne vieną kadenciją Seime dirba Lietuvai, vien Lietuvai… Kas, kad šio parlamentaro darbai kartais verčia žodį Lietuva suprasti ne kitaip, o tik kaip jo didenybės Jono Šimėno sinonimą geriausiu atveju.

Ne visi tai supranta. Net idėjiniai politiniai giminės. Net bendrapartiečiai konservatoriai-krikdemai ne kartą pono Jono kėdę klibino, erzelį Seime kėlė. Tik populiariosios Irenos Degutienės ir kitų „klibintojų“, pasak vienos „tirštablauzdės“ našlės, blauzdos per skystos. Taip sakant, kiek rovė – Jono Šimėno neišrovė. Jo žodis šventas. Garsus ir paskutinis. Negi drįs koks seimūnas prieš tokį kolegą išsišokti. Nė vienas nenori būti jo viešai apšauktas kvailiu, neišmanėliu. Paprasčiau, saugiau ir naudingiau kuo mikliau jo teikiamas įstatymo pataisas priimti ir ilsėtis ramybėje. Kol Prezidentė dar šiltą įstatymą pasirašys, o gyventojai už jį atsidėkos savo balsais per artėjančius rinkimus.

Deja, skaičiuoti, džiaugtis, o ypač ilsėtis ramybėje, ponui J. Šimėnui, kaip ir kitiems jo „stumtas“ pataisas priėmusiems seimūnams, dar ne laikas. Jų palaimintą įstatymą šalies vadovė vetavo ir jis viesulu grįžo į Seimą pakartotiniam svarstymui.

 

“Utenos apskrities žinios” informacija

(Visited 26 times, 1 visits today)